Sokízületi gyulladás
A rheumatoid arthritis magyar nevén idült sokízületi gyulladás. Lényege, hogy az ízületekben önmagát fenntartó gyulladás zajlik éveken át, amely magára hagyva kezelés nélkül elpusztítja az ízületek szalagjait, az ízvégek porcborítását és csontjait. Ez a folyamat egyre jobban korlátozza a mozgást, ezáltal a napi tevékenységeket, a munkaképességet és a családi és társadalmi szerepek ellátását.
A betegség pontos leírása, a reumatológiai betegségek körében való elhelyezése csak az elmúlt évszázad derekán történt meg. Az ízületek fokozatos belső pusztulását a röntgensugár teszi szemmel láthatóvá. Az ízületet bélelő és burjánzó belső hártya szövettani képe idült fertőzésre hasonlító súlyos gyulladást mutat, de onnan nem sikerült semmilyen kórokozót kimutatni, semmilyen fertőzéses elmélet sem igazolódott. A betegség hasonló gyakorisággal valamennyi emberi rassz körében, valamennyi földrészen, valamennyi népességben jelen van. Az európai népességben a felnőttek mintegy fél százalékát érinti, háromnegyedük nőbeteg. Az érintettek családjaiban viszont gyakrabban fordul elő, ez bizonyos mértékű örökletes hajlamra hívta fel a figyelmet.
Minthogy a rheumatoid arthritisben zajló gyulladás kórokozó nélkül zajlik, az immunológia fejlődése, az autoimmun betegségek csoportjának felfedezése bizonyította be, hogy ez a leggyakoribb autoimmun betegség. Az autoimmunitás, az immunrendszer hibás működése a rheumatoid arthritis átfogó magyarázata. Ennek a hibának lehet örökletes összetevője, és az önfenntartó gyulladás megindítója lehet valamilyen „idegen" jelzés - akár valóban egy kórokozó, vagy megváltozott saját alkotórészünk. Ilyennek gondolják ma a fogínyben élő egyik „ártatlan"baktériumot vagy a hörgők nyálkahártyájának dohányfüst által módosított fehérjéit. A tévesen felismert jelzés és a tévesen zajló gyulladás megindítóit és fenntartóit az immunrendszer szereplői közt kell keresnünk. Ezek az öröklés anyagai és az immunrendszer sejtjeit működtető, a gyulladt szövetek elpusztítását „végrehajtó" molekulák.
Hogyan kezdődik a rheumatoid arthritis?
A betegség jellemzően fokozatosan kezdődik. Fáradtságérzés és gyengeség vezetheti be. A kezek kisízületei fájdalmassá válnak, amelyet először szorításkor, kézfogáskor érez meg a beteg. Ezen alapszik a legegyszerűbb vizsgálat: ha a vizsgáló, vagy maga a beteg az ujjak alapízületi sorát összenyomja, éles, nyilalló fájdalmat vált ki az ízületekben, ez a gyulladásra utal. Nagyon jellemző a kora reggel, ébredéskor az ugyanezekben az ízületekben és az ujjpercek ízületeiben érzett merevség. Kezdődhet azonban egy-egy nagyobb ízületen, mint leggyakrabban a csuklók vagy a térdek. Ha ez hirtelen, hevesen indul, fertőzéses gyulladásra vagy köszvényes rohamra is gondolni kell. Sokszor visszatérő térdízületi gyulladás formájában indul a rheumatoid arthritis. Ilyen tünetek esetén ne halogassuk az orvoshoz fordulást, kérjünk reumatológus szakorvosi vizsgálatot. A laboratóriumi vizsgálat a gyulladás általános jeleit mutathatja, de már korán megjelenhetnek a rheumatoid arthritist alátámasztó jellegzetes ellenanyagok is. A betegség korai felismerése azért nagyon fontos, mert az idejében, a betegség kezdetén megindított következetes és korszerű kezelés nemcsak a panaszokat csökkenti, hanem erőteljesen lelassíthatja, akár meg is állíthatja a betegség kifejlődését.
Miben áll a rheumatoid arthritis korszerű kezelése?
A gyulladáscsökkentő gyógyszerek enyhítik az érezhető tüneteket, de a betegség lezajlását nem változtatják meg. A gyógykezelés minden eddiginél hatásosabb eszközei a kórosan szaporodó és működő immunsejteket fékező gyógyszerek és az általuk termelt molekulákat semlegesítő, gátló, a célpont ismeretében megtervezett, a legkorszerűbb technológiával gyártott ellen-molekulák, a biológiai terápia fegyvertára. A betegséget módosító kezelést az évtizedek óta sikeresen alkalmazott metotrexát hatóanyaggal érdemes megkezdeni és következetesen folytatni. Ez tabletta és injekció formájában is adható. A kezelés következő lépcsőfoka a biológiai terápia, amely a metotrexát folytatása mellett adja a jelenleg elérhető legkedvezőbb eredményeket. A gyógyszeres kezelés mellett nélkülözhetetlen a működőképesség fenntartása a rendszeres testmozgás, az izomerő megtartása útján, azaz tornával.
Hogyan vegyen részt a rheumatoid arthritises beteg betegsége sikeres kezelésében?
A lehető legenyhébb betegségkimenetel, az elérhető legjobb gyógykezelési eredmény érdekében szükség van a betegek bizalmára és tudatos, aktív együttműködésére. Ez csak akkor érhető el, ha tisztában vannak betegségük felismerésének és kezelésének legkorszerűbb elveivel és módszereivel. Tudják, hogy mi a követendő eljárás betegségükben és ezt is várják el, majd el is fogadják gyógyítóiktól. Ezért a gyógyítók kötelessége a betegek teljes körű tájékoztatása annak érdekében, hogy a legjobb kezelésre és életmódra vonatkozó döntéseket együtt hozzák meg.
Milyen életmód mellett kezdődik ritkábban rheumatoid arthritis és mit lehet tenni, hogy a mégis kialakuló betegség enyhébb lefolyású legyen?
A rheumatoid arthritis megindulásában nagyobb részt külső, de ismeretlen tényezők játszanak szerepet, így céltudatos megelőzésére nehezen adható tanács. Az első kérdést hatalmas számú résztvevő bevonásával folytatott felmérésben közelítették meg. Több mint százezer amerikai ápolónő egészségi állapotát követték, kétszer 20 éves szakaszban, amely így összesen közel ötmillió megfigyelt évet ölelt fel. Ezerkétszáz nővérnél indult meg rheumatoid arthritis ezalatt az idő alatt. Egyértelműen a túlsúlyos vagy az elhízott hölgyek betegedtek meg gyakrabban.
Egy svéd betegnyilvántartás rheumatoid arthritises betegein azt kutatták, hogy a betegség kezdete előtt milyen életmódot folytattak. Kitűnt, hogy azoknál, akik rendszeresen sportoltak, vagy legalábbis intenzíven tornáztak, a később induló rheumatoid arthritis enyhébben, kevesebb fájdalommal zajlott.
Összeállította:
Dr. Hodinka László
Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet